אודות

הבית החילוני, המרכז ההומניסטי לתרבות וחברה, הוא עמותה ללא מטרות רווח הפועל לקידום תרבות חילונית-הומניסטית, ברוח חברתית ואקטיביסטית, ולהעמקת הזהות והתודעה המאפיינות אותן בקרב ציבור ישראלי רחב.

על רקע השפעתה הגוברת של ההנהגה הדתית-לאומית על השיח הציבורי, והתפיסה הרווחת, גם בקרב חילונים-ליברלים, כי המלים “ערכי” או “רוחני” מזוהות בהכרח עם הדת, עולה הצורך להקים מרכז תרבות וחברה המחויב לזכויות אדם, לכבוד, לערכי החירות והשוויון ולחופש מדת. 

ערכים אלה מופרים מדי יום במציאות הישראלית משום שהשחקנים הפוליטיים שאמורים לייצגם ולקדמם משותקים. הם קיימים אבל לא מורגשים. הבית החילוני הוקם במטרה להגן על ערכי החילוניות וההומניזם, תוך הטמעתם והפצתם בחברה הישראלית. 

בהקשר מקומי, התרבות החילונית-הומניסטית שואבת את השראתה ממקורות עבריים וישראליים. תרבות זו אינה מתכחשת ליהדות; היא מכירה בקיומה של האחרונה ואף מאמצת חלק מערכיה שעולים בקנה אחד עם עקרונות ההומניזם, החירות והשמירה על כבוד האדם. ואולם מעמדה של התרבות החילונית הוא עצמאי, והמאפיינים שלה מתפתחים ומשתנים. למעשה, התרבות העברית-ישראלית, ולא היהדות, היא זו שעומדת במרכז ההוויה והיצירה של האדם התבוני והחופשי.

לסיכום, על רקע ריבוי הארגונים האזרחיים הפעילים בישראל מפתיע לגלות כי אין מרכז תרבות וחברה המקדם את הרעיונות ההומניסטים מנקודת מבט חילונית אוניברסלית ומקומית. 

במסגרת פעילות הבית החילוני – המרכז ההומניסטי לתרבות וחברה – נקיים הרצאות, ימי עיון, הופעות, סדנאות ועוד

ד"ר שגיא אלבז
ד"ר שגיא אלבז

אודות ד"ר שגיא אלבז

ד”ר שגיא אלבז הוא המייסד והמנכ”ל של הבית החילוני. משמש כמרצה וחוקר, עורך וכותב, פעיל ויזם פוליטי ואזרחי. שגיא, דוקטור למדעי המדינה, סיים פוסט דוקטורט בתקשורת ובפסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת תל אביב ומרצה בתוכנית לתקשורת פוליטית באוניברסיטת תל אביב ובתוכנית לעריכת לשון במכללת אורנים. הוא פרסם ארבעה ספרי עיון ועשרות מחקרים אקדמיים ומאמרים פובליציסטיים בעיתונות. בנוסף, הוא חבר בצוות ההיגוי והניהול של הפורום החילוני ומפרסם מאמרי דעה ב”הארץ”.

דילוג לתוכן