מהי חילוניות ומה מעמדה בישראל?

קרדיט תמונה: Pixabay

“ציבור רחב בישראל אינו מודע להיותו חילוני ולמשמעויות הנלוות לכך. אותו ציבור חלש “נזכר” בחילוניות שלו, בעיקר כשהוא נתון לכפייה דתית או להדתה במרחב הציבורי ובמעגלים שונים בחייו. הבית החילוני לא יתמקד במאבק החשוב בכפיה הדתית, אלא בעולם הערכים החילוני, בעגלה המלאה שלו, בתרומה המכרעת שלו לתרבות, לאמנות, למדע, לרוח ולשינויים חברתיים ופוליטיים”.

זה חלק קטן מדבריו של ד”ר שגיא אלבז בערב ההשקה המרגש להקמת הבית החילוני – המרכז ההומניסטי לתרבות ולחברה שנערך ביום חמישי שעבר (10 במרץ). האולם ב”בית הצעירים” ברמת החייל, תל אביב, היה מלא, והדיון עסק בשאלה מהי חילוניות ומה מעמדה בישראל?

זהבה גלאון, נשיאת מכון זולת ולשעבר יו”ר מרצ, סיפרה בתחילת הערב החגיגי: “אני גדלתי בבית חילוני שבכל מקום היו תזכורות לשואה. אבא שלי סירב להאמין באלוהים שאפשר ליהודים מאמינים ולכל המשפחה שלו להישרף בבית הכנסת בעיירה שהוא נולד בה בליטא. אמנם בבית הורי לא האמינו באלוהים, אבל כן האמינו באדם, בזכותו לחיים, לרווחה ולכבוד. את האמונה הזו חייתי ונשמתי מגיל צעיר, לא פחות מאי האמונה באלוהים, והיא השתכללה והעמיקה אצלי ככל שגדלתי והתפתחתי”.

לאחר דבריה של גלאון התקיים פאנל דוברים בהנחיית העיתונאית חן ליברמן ובהשתתפות העיתונאי והמרצה אורי משגב, אשת התקשורת, רות אלבז, יו”ר הפורום החילוני, ד”ר רם פרומן ובעל טור ב”הארץ”, רמי לבני. הפאנל הציג מספר נקודות מבט שונות ומקוריות לגבי המעמד והתפקיד של החילוניות בחברה הישראלית.

אורי משגב אמר באופן נחרץ: “מכל הזהויות שלי, הזהות החילונית היא השלמה ביותר, נטולת כל פקפוקים או סתירות. מבחינתי אין שום מקום לפשרה במלחמה על החילוניות במרחב הציבורי. אני גם לא מוכן לוותר על הממלכה ולהפוך למגזר או מיעוט בעל זכויות מסוימות, בטח לא כשאני כחילוני מממן ומסבסד ומתקצב את החרדים והדתיים”.

רות אלבז הוסיפה זווית אישית: “בניגוד לקהל פה, אני החילונית שבחרה באופן אקטיבי לקחת את סט הערכים החילוניים שכוללים שוויון, חירות וזכויות הפרט. יש לי התנגדויות וסתירות פנימיות מאד רבות, אבל זה שאני בוחרת לקחת מה שאני רוצה מהעולם הקודם (הדתי) שלי ומחברת את זה לעולם החדש שלי – זו החילוניות האמיתית מבחינתי. הבחירה לשים אותי איפה שאני ארצה”.

ד”ר רם פרומן קרא לציבור החילוני “לתת קדימות לזהות ישראלית – שהיא חילונית בבסיסה ולעשות חושבים לגבי יחסם לזהות היהודית שמתבססת על הדת”.

רמי לבני, שחלק על תפיסתו של ד”ר פרומן הרואה בחילונים מגזר, אמר: “רבים מרגישים, בצדק, שהחילוניות נמצאת במשבר, והסיבה העיקרית למשבר היא הפיכתה לתפיסה מגזרית, או לסגנון חיים מופרט, על חשבון מעמדה כבסיס ללאומיות, לזהות ולתרבות יהודית וישראלית. רק בלבוש לאומי החילוניות תוכל להעניק תחושת שייכות ומשמעות, וכך להתמודד עם האופציה הדתית – ולנצח אותה”.

לשיתוף האירוע
כרטיסים
כרטיסים
לרכישה כתרומה ל"בית החילוני"
30
פרטי האירוע
דילוג לתוכן